George Town, malajské mesto na ostrove Penang, leží strategicky na pol ceste medzi Čínou a Indiou. Preto tu Briti v 18. storočí postavili prístav, v ktorom našli prácu nielen Malajci, Briti, Indovia ale aj Číňania a iné národy juhovýchodnej Ázie. Vznikol tak jedinečný multikultúrny mikrokozmos, ktorý sa dnes odráža najmä v pestrej miestnej kuchyni, hlavnej atrakcii ostrova. Unikátnosť mestu dodáva architektonické dedičstvo koloniálnych budov, náboženské chrámy, street art, aj moderná architektúra. George Town sa pri návšteve Malajzie naozaj oplatí neobísť.
#Street Food
George Town je vychýrený pouličným jedlom. Na hoteli sme okrem mapky s vyznačenými historickými budovami dostali brožúrku s pätnástimi jedlami, ktoré treba určite v meste ochutnať. (Ani sme sa to nesnažili stihnúť ?)
Najlepšie sa je na ulici. Popoludní a v podvečer stánkari otvoria svoje krámiky, vytiahnu ľahké prenosné stoličky a zákazníci si prídu vypýtať to jedno jedlo, ktoré majú v databáze. Malajskú laksu (pikantná rezancová polievka) alebo mee (cestoviny) opekané alebo v polievke, nasi (ryžu) na 100 spôsobov, či plody mora. Všetko pripravujú rovno pred očami zákazníka. Vôňa jedla v uliciach George Townu sa mieša so zápachom obľúbeného, no hnilobu pripomínajúceho durianu.
Stánkari parkujú na rovnakých miestach a niektoré ulice sú nimi preslávené. Nám sa podarilo otestovať tieto:
- Na ulici Lebuh Baru nájdeš nielen laksu, ale aj množstvo ďalších špecialít
- Slávne čínske hokkei mee sme ochutnali na ulici Lebuh Pasgrave
- Výborné stánkové jedlá sa podávajú aj v jedálnych centrách, takých outdoorových food courtoch, napríklad v okolí pevnosti Cornwallis, je ich niekoľko
- Sup Hameed – sieť stánkov s polievkou z barana alebo kozy (sup kambing) ku ktorej si treba vypýtať krajec mäkkého bieleho chleba alebo sa ponúknuť pikantnou ryžou zabalenou do banánového listu
- Hameediyah – malajská nasi kandar reštaurácia s bohatou ponukou hustého kari s ryžou. Reštaurácia je neprehliadnuteľná súčasť ulice Campbell
- pouličné jedlo sme si vyberali podľa vône. V miestach, kde to smrdelo, sme radšej nejedli, a kde sedelo veľa ľudí alebo bol pred stánkom rad, bolo jedlo výborné
A čo všetko sme ochutnali?
- Ćínske nudle hokkei mee
- Krevetisko s karí ryžou v reštaurácii Hameediyah
- Laksa z ulice Lebuh Baru
- Pikantná ryža v banánovom liste, Sup Hameed
- Sup kambig, polievka z kozieho mäsa, Sup Hameed
#Architektúra
Historické koloniálne domy dostali George Town do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Niektoré z nich sa blysli ako dobové kulisy v niekoľkých hollywoodskych aj nehollywoodskych filmoch (Anna a Kráľ, Indochine). Sú v nich múzeá, historické štýlové hotely, reštaurácie, kaviarničky aj obchody so suvenírmi a rôznym tovarom.
Pozri si galériu fotiek George Townu
Empty gallery item. Please make sure you have upload image to it or check the short code.Blue Mansion
Pôsobivo zrekonštruovaný dom Rockefellera Východu, čínskeho veľkopodnikateľa Čiong-fat-ce (ang. Cheong Fatt Tze), z 19. storočia, je dôsledne postavený podľa vtedajšej koloniálnej módy, čínskeho štýlu aj feng šuej. Rekonštrukcia zničeného domu trvala šesť rokov, najviac práce si vyžiadali keramické dekorácie nad hlavným vchodom, ale projekt konzervácie pamiatky bol nakoniec ocenený a motivoval ďalších majiteľov historických nehnuteľností v Georgetowne, aby sa pustili do opráv. Prehliadky v Blue Mansion sú každý deň o 11:00, 14:00 a 15:30. V najstaršom tzv. „heritage“ hoteli sa je možné za nemalé peniaze ubytovať aj najesť.
Klanový dom Khoo Kongsi
Penang prijal od polovice 19. storočia do pol. 20 storočia množstvo čínskych prisťahovalcov. Aby pomohli príchodu ďalším členom svojich veľkých rodín, vytvorili si klanové združenia. Tzv. klanové domy boli náboženským aj kultúrnym spojivkom medzi členmi obrovských klanov. Tie postupom času bohatli a vybudovali si rozsiahle sídla. Najveľkolepejším je klanový dom Khoo Kongsi. Je v ňom múzeum, chrám aj divadlo, interiéry sú zdobené nádhernými freskami aj maľbami. Kongsi je klan starý a bohatý. Vo vytrinke som obdivovala dvojzväzkový rodokmeň, ktorý datuje históriu klanu 800 rokov dozadu. Na steny sa tiež zapisujú mená úspešných členov, keď získajú diplom na významnej univerzite alebo lukratívne pracovné miesto.

Chrám je centrom duchovného života rodiny. V spodnej časti je informačné centrum a cez nádvorie divadlo
Kek Lok Si, Chrám božej svätosti
Gigantický budha, ktorého už z diaľky vidno týčiť sa nad George Townom patrí do komplexu jedného z najväčších budhistických chrámov v juhovýchodnej Ázii. Kek lok Si, Chrám božej svätosti, postavili v roku 1891. Aj dnes je centrom budhistického učenia a čínskej komunity. V komplexe sa nachádzajú milióny zobrazení budhu, tisícky sôch, prekrásne záhrady a staré bonsaje. Oplatí sa ho navštíviť aj kvôli skvelému výhľadu na mesto.
Pevnosť Cornwallis
Príchod Britov dodnes pripomína pevnosť Cornwallis, najväčšia stojaca obranná pevnosť v Malajzii. Dnes je to v podstate otvorený park, do ktorého je možné vstúpiť kedykoľvek.
Čínske Jetty
Drevené domy na vode v George Towne obývajú Číňania a niektoré sú naozaj bohaté. Lee Jetty, do ktorej sme nahliadli my, patrí ešte medzi tie čistejšie. Miestni nemajú nič proti turistom, aj keď som na úzkom chodníku mala pocit, že im kráčame do obývačky.
#Penang Hill a Botanická záhrada
Uniknúť z mesta pred sparnou horúčavou je najjednoduchšie na kopci s názvom Penang Hill. Počas našej návštevy sem mieria davy ľudí, lanovka ktorou sa vezieme prudko do kopca je plná. Je streda, ale v Malajzii je deň voľna. Po víťazstve opozície vo víkendových voľbách darovali občanom štyri dni off.
Na Penang Hill je až o päť stupňov menej ako v meste a výborný výhľad na George Town. Kto má chuť môže pokračovať v prechádzke do rezervácie siahajúcej do blízkych kopcov. Alebo zájsť do neďalekej botanickej záhrady plnej exotických rastlín a makakov.
Tipy na cestovanie po Georgetowne
Kedy vyraziť?
Hlavná sezóna je od decembra do februára. My sme Penang navštívili mimo sezóny, čo znamenalo že teplota sa pohybovala okolo 30 stupňov a každý deň popoludní alebo podvečer spŕchlo a príjemne sa ochladilo. Mesto nebolo preľudnené, premávka bola pohodová, najhoršia v čase odchodu robotníkov z fabrík, teda medzi 17:00 – 20:00.
Autobus CAT (Central Area Transit) zadarmo – z autobusovej stanice odvezie na niektorú z turistických atrakcií v centre. Viac info na http://mypenang.gov.my/culture-heritage/heritage-zones/free-cat-bus/
Hop-on hop off autobus – ide po najvýznamnejších pamiatkach a je prudko klimatizovaný, (lebo chodiť po rozpálenom meste v tom tropickom horku nechceš) Zahraničný turisti si môžu kúpiť iba trojdňový lístok, ale ľahko sa dostanú pod Penang HIll aj Botanickú záhradu, či druhou linkou na niektorú z pekných pláži na severe ostrova alebo do národného parku.
Grab – super praktická appka na cestovanie po Malajzii (ázijský uber). TAXI sa dá cez ňu objednať vopred, čo sme využili pred skorým ranným odletom.
8 komentárov
Vyborny clanok a krasne fotky 🙂
Dakujem 😉
Architektura sa mi tam velmi pacila 🙂 A pamatam si, ze som si na skutri popalila nohu, ked sme isli niekde s kamosom hore do kopca na vyhliadku, ale skuter to nezvladal, tak som potrebovala zoskocit a vtedy som si popalila lytko. Mala som pamiatku na nohe na mesiac 😀
au, tak to muselo bolieť…
Ejha, parádnu architektúru tam majú, teda tú tradičnú myslím. 🙂 A pekné fotky samozrejme. 🙂
architektúra je naozaj jedinečná, vďaka…. 🙂
Veľmi pekné fotky:) Po tomto článku by som najradšej hneď naskočil do lietadla:D
🙂 To sme radi a vďaka.