Posledné tri noci nášho dvojtýždňového road-tripu v Gruzínsku trávime v Tbilisi. Celkom sa nám tu páči, ľudia sú milí, konzumácia jedla je zážitok a pokúšame sa správať ako praví Tbilisania: jeme veľa, pijeme veľa vína, neskoro chodíme spať, neskoro vstávame a všetko robíme pomaly. Ideálna dovolenková destinácia. Čo ešte môžeš od Tbilisi očakávať?
1.Podľahneš pôvabu Starého mesta
Tbilisi leží na križovatke dávnych obchodných ciest, miešali sa v ňom rôzne kultúry a miestni sú dnes veľmi tolerantní. V Starom meste zdobia domy farebné drevené balkóny, ktoré v dusnom lete poskytujú chládok a osvieženie vďaka príjemnému vánku. Na balkónoch prebieha aktívny spoločenský život, pred susedmi sa nesmie zamykať, sú ako rodina. Radi vojdú do kuchyne a vezmú si z chladničky niečo na jedenie. Otvorenosť a pohostinnosť tu sú dôležitou súčasťou bežného života.

Lanovkou sa z Európskeho námestia vezieme k pevnosti Narikala, botanickej záhrade a soche Kartlis Deda
2. Priberieš. Gruzínska kuchyňa je mega
Sýte Kinkali, veľké mäsové pirohy, sú výborným teplým obedom 2 v 1. Okrem mäsovej alebo vegetariánskej plnky sa v ich vnútri nachádza vývar. Ako ich jesť? Chytiť za uzlík, do cesta vyhryznúť malú dierku, vypiť polievku, a zjesť všetko okrem nedovareného uzlíka. Ten treba nechať na tanieri, aby si mohol spočítať, koľko Kinkali si zjedol.
Ochutnať treba všetky zázraky gruzínskej kuchyne, šašlíky, šaláty, polievky, ojakuri aj plnené koláče chačapuri. Jahňacinu, hovädzinu, hydinu aj bravčové majú geniálne.

Pekáreň. V bielej peci sa pečie jedinečný gruzínsky chlieb, ktorý mne trochu pripomína cesto na pizzu
Reštaurácie v Tbilisi
Platí, že čím ďalej od centra, tým lacnejšie. My jeme radi a na každej dovolenke ideme do najlepšej reštaurácie akú si môžeme dovoliť. Sme dvaja, takže na tradičnú gruzínsku supru (veľkolepú večeru) veľmi nemáme partiu, ale po príchode do mesta ideme vyskúšať, či budú mať voľné v reštaurácii Sakhli, ktorá má v appke Foursquare priaznivé hodnotenia.
Ujde sa nám posledný stôl pre dvoch vhodný skôr na posedenie pri káve. Čašník nám zo srandy berie smartfóny značky odhryznutého jablka, celkom sa na jeho drzosti bavím. Hovorí slušne po anglicky a radí nám dať si kvevri víno odrody Saperavi. Objednávame si kurací šalát a skmeruli, najlepšie kura na smotane na svete. Pri stole za nami spievajú 4 chlapi hlbokými hlasmi clivé polyfónne piesne. Vraj je to tu bežný reštauračný jav. V úžase ich počúvame, pomedzi jedlá nám čašník nalieva čaču (domácu vypálenú z vykvasených šupiek hrozna) a časom sa začíname baviť s párikom sediacim pri vedľajšom stole.
„Tu je tak dobre, že sa nám nechce ísť domov,“ hovorím čašníkovi. „To preto, lebo sakhli domov,“ odpovedá a otvára nám druhú fľašu vína.
Dievčina od vedľajšieho stola nám rozpráva kopec zaujímavostí o Gruzíncoch a na druhý deň nám posiela niekoľko tipov na podniky v Tbilisi:
- O, Moda, Moda (64 – 66 Vasil Barnov) je útulné miesto na kávu, raňajky alebo drink
- Pur Pur (ulica Abo 1) je čarovnou reštauráciou v starom meštiackom dome a krásnym miestom kde si dať víno. Navštívili sme ju, no ich skmeruli sa so Sakhli nedalo porovnať. Ale zaujalo nás ich originálne wc s kreslom
- Shavi Lomi na ulici Zurab Kvlividze č. 28 je údajne „very nice place with food and wines and super cute design“
- No a napokon sme dostali tip na cestovateľom dobre známu Fabriku (niečo ako bratislavská Cvernovka alebo košická Tabačka), t.j vyslovene hipsterské miesto mimo centra. Socializovania chtiví cestovatelia môžu využiť miestny hostel
3. Rozbiješ sa. Lebo pri jednej fľaši kvevri vína neostane
Ochutnať treba aj čaču. V Tbilisi je množstvo vinoték a kvalitné víno nájdeš v ktorejkoľvek reštaurácii. Skutočný vinársky raj je región Kacheti. Najväčšie a najznámejšie vinice sa nachádzajú priamo tam. Pri návšteve Tbilisi sa preto oplatí rezervovať jeden deň na výlet do niektorého z vinohradov v Kacheti alebo si zaplatiť celodenný trip spojený s ochutnávkou.

Počas Tbilisi free walking tour nás ukrajinská sprievodkyňa svedomito zasväcuje do rituálu prípitku, ktorý vedie tzv. Tamada. Učí nás správne zvolať gaumardžos (môj fonetický prepis gruzínskeho Na zdravie!)
4. Z tradičných sírnych kúpeľov odídeš s blaženým výrazom na tvári
Tbilisi je teplé mesto. Tiflis. Teplú klímu a letné horúčavy nespôsobuje iba geografická poloha a hory, ktoré bránia prísunu studeného vzduchu zo severu. Pod mestom a v okolí sa nachádzajú horúce minerálne pramene. Metrom, kanalizáciou a aj v kúpeľni našej hotelovej izby sa šíri kyslý zápach síry. Slávne sírne kúpele v Tbilisi sú liečivé, priaznivo pôsobia na kožné problémy, vlasy a nechty. Sú tiež najlepším liekom na opicu po výdatnej gruzínskej supre alebo vínnej párty.
Vstup do verejných kúpeľov stojí len 3 lari, pre ženy sú vo verejných kúpeľoch vyhradené osobitné dni. My ideme vyskúšať zrenovované súkromné kúpele. Miestnosť pre dvoch sa však nedá rezervovať vopred a šťastie skúšame okolo poludnia. Na malý kúpeľ nečakáme ani pol hodinu, dopĺňame tekutiny a ideme sa lázniť. Po hodinke nám volá recepcia na telefón na stene, že náš čas vypršal a máme pár minút na osušenie sa. Pomalým krokom a s blaženým výrazom v tvári sa vraciame do ulíc starého mesta.

Interiér kúpeľov. Dvere po stranách sú vstupy do privátnych miestností. Využívajú sa nielen na stretnutia rodiny a priateľov ale aj biznis rokovania
5. Stratíš sa v 400-ročnej botanickej záhrade
Pod pevnosťou Narikala, ktorá stojí nad roklinou ústiacou až do Starého mesta sa rozprestiera obrovská botanická záhrada. Sú v nej jazierka, potôčiky, skleníky a zákutia so storočnými stromami, miestnou aj exotickou flórou. Veľmi ľahko sa v nej dá stratiť a utiecť pred hlukom mesta za plotom záhrady.
6. Uvidíš, ako sa v Tbilisi „vyšantili“ oligarchovia
Dve prázdne tuby oproti Mostu mieru, Európske námestie a prezidentský palác. Bývalý prezident Saakašvili obohatil Tbilisi o zmysluplné aj menej zmysluplné stavby. Napríklad Hubu, obrovskú administratívnu budovu, kde vybavíte všetko od občianskeho preukazu cez registráciu firmy a dane, môžeme Gruzíncom ticho závidieť. Prázdne a nevyužité tuby v bezprostrednej blízkosti Európskeho námestia už menej.
Zachovanie Mostu mieru bolo po ukončení politickej funkcie Michaila Saakašviliho tiež otázne, jeho nástupca Bidzina Ivanišvili ho chcel dať odstrániť, avšak protesty verejnosti mu v tom zabránili. Zatiaľ čo prezidentský palác Saakašviliho vyzeral ako klasická rezidencia, Ivanišviliho moderná budova (na území Botanickej záhrady!) vyzerá ako futuristická pevnosť zloducha z Jamesa Bonda, s bazénom aj heliportom.
7. Zabavíš sa v Mtsatsminde
Na vrchol najvyššieho kopca nad mestom vedie pozemná lanovka. Na výstupnej stanici podávajú výborné šišky aj limonádu. Gruzínci sú totiž okrem vína, experti na limonády. Na vrchole kopca je zábavný park Mtsatsminda, plný kolotočov pre menších aj väčších. V podvečerných októbrových hodinách už fičí na plno iba veľké ruské kolo, ideme ho vyskúšať.
Kolotoč je extra pomalý, jeden okruh trvá 15 minút. Mesto však vidíme pri západe slnka. Tbilisi je veľké, biele a tiahne sa do diaľky po okolitých kopcoch.
8. Bezpečnosť
Kriminalita v Tbilisi je nízka, chodiť po večeroch osamote po uliciach nie je nebezpečné ani pre ženu. Či je bezpečnosť v Gruzínsku v pohode sa ma už niekoľko ľudí pýtalo. Moja odpoveď bola že je bezpečné, avšak s výnimkou dopravy.
Chaotická doprava. Ako jej vyhnúť?
Jazdiť po Tbilisi autom je totiž o držku. Miestni vodiči nepoužívajú smerovky keď chcú odbočovať a nemajú sa potrebu preradiť ani do odbočovacieho pruhu. Predbiehajú sa cez plnú čiaru a radostne prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť. Na pozore sa musia mať aj chodci, auto im na prechode len tak nezastane, aj keď majú zelenú. Vstúpiť na prechod preto musíš sebavedome, oni potom zastanú.
Po Tbilisi sa oplatí pohybovať metrom, kúpiť si metrokartu, nabiť ju a pri každom prechode turniketu ňou zaplatiť. Hustota staníc metra nie je taká vysoká ako v iných mestách a niekedy nám chvíľu trvalo, kým sme nejakú našli, bolo to však 1 000 x lepšie ako stresovať na ceste. Smiešne lacné sú v Tbilisi taxíky, taxikári však často nevedia po anglicky a nedohaduje sa s nimi ľahko. Aj miestni nám vraveli, že jednoduchšie je na privolanie taxíka používať aplikáciu, napríklad Taxify. Takže po príchode do Gruzínska život uľahčí lokálna SIM karta s mobilnými dátami.
8 komentárov
Jeej tie kupele by sa mi pacili 🙂 Aj rozne stare budovy 🙂
No, tie kupele boli mega fajnovkove.
Wau, mesto vyzerá naozaj super, hlavne tá historická časť. 🙂
Ano, centrum je uplne cool, ale casti od neho viac vzdialene uz take povabne nie su. Ale to je vsade tak v tych postsovietskych republikach
OMG, krásne fotky. Mne sa Tbilisi veľmi páčilo, len som sa nevedel preniesť cez tie žobrajúce deti.
Dikesko! S tými žobravými deťmi to je zvláštne, lebo nás pred nimi varovali, ale nejak sa na nás nelepili a vlastne sme ich až tak veľa nestretli, skôr dospelých.
Zdravím, ideme 20/05 na 15 dní do Gruzínska, letíme do Kutaisi. Viete mi poradiť nejaký plán na 15 dní, ale nie trek, sme starší ľudia, chceme vidieť hory ale behať ako kamzíky nebudeme… dobré víno, jedlo a vidieť čo treba… ??? Ďakujem
Pekny vecer, v Kutaisi by som sa na vasom mieste velmi nezdrziavala, je to sice velke mesto, ale hned možete vyraziť do Svaneti (maršrtutky jazdia do Mestie bud priamo alebo s prestupom v Zugdidi). Jednodnodnove krasne vychadzky viete spravit v okoli Mestie aj za pár hodin (Jazera koruldi), urcite sa zastavte v Ushguli. V Mestii mozete pokojne stráviť aj dve noci a jednu v Ushguli a tam si tiez spraviť prechadzku. V mestii je tiez muezem a urcite vojdite aj do niektorej zo svanskych vezi.
Medzi Mestiou a Ushguli si bez problémov stopnete marštrutku. Pre zjednodusenie presunov si pozrite vnutrostatne lety https://ticket.vanillasky.ge letiet ponad Kaukaz je zazitok. Ak si poziciate auto, nemate problem.
Za jedlom a skvelym vinom treba ist do Tbilisi. Je to krasne mesto, kde je super jedlo, ak vas je viac, skuste najst restauraciu, kde vam pripravia tradicnu supru. Aby ste sa vyhli poopicnym tazkostiam, navstivte sirne kupele – budete ako znovuzrodeni.
Z Tbilisi mozete vyrazit do Kazbegi a navstivit najfotografovanejsie miesto v Gruzinsku – Kostol svätej trojice. A potom sa presunut do vinneho regionu Kakheti.
My sme tam navstivili vinne muzeum Twins old cellar a dozvedeli sme sa vsetko o vyrobe kvevri vina. Odporucam. Nedaleko sa nachadza hrad.
Kolko toho stihate zavisi akym sposobom sa budete presuvat, ale aj ked sa rozhodnete zmenit plan cesty (my sme ho menili kazdy den) nie je poroblem najst ubytko kde je bezplatne storno a castokrat sme si bookli ubytko hodinu pred ubytovanim (podmienka je ale SIM karta s datami pre dostatok internetov).
V oboch reginonoch (kakheti aj kazbegi) si mozete dat dve az tri noci, podla toho ako vas zaujmu.
Ak mate radi pamiatky, tak este odporucam skalne mesto Vardzia pripadne Stalinove rodisko. My sme tieto dve miesta nenavstivili.
V Gruzinsku je velka pohoda, takze planovanie nemusite nejak extremne silit. Krasnu dovolenku teda prajem 🙂