Pohraničný región Kazbegi sa nachádza dve a pol hodiny severne od Tbilisi. Dominuje mu majestátny Kazbek, vysoký 5033 m. V okolí máme v pláne aspoň jednu poriadnu túru a návštevu slávneho kostolíka Tsimba Sameda (Kostol sv. Trojice Gergeti) o ktorom tvrdia, že je najfotografovanejším gruzínskym objektom. Sme zvedaví…
Gruzínska vojenská cesta
Gruzínska vojenská cesta spája Tbilisi s Vladikavkazom a vedie popri rieke Kura (Mtsvari) údoliami až do priesmyku Dariali, za ktorým sa nachádza hranica s Ruskom. My prichádzame z Kakheti a cestou míňame pevnosť Ananuri stojacu na brehu priehrady. Prechádzame lyžiarskym strediskom Gudauri, ktoré v októbri vyzerá mdlo a pri monumente venovanom gruzínsko-ruskému priateľstvu sa radšej nezastavujeme, aby sme krásny slnečný deň nepremárnili jazdou. Šoférujem totiž ja. A keď vidím Janyho utrpenie, ktorý sa nemôže pozerať ako nie som schopná predbehnúť dva kamióny, vlečiem sa štyridsiatkou a tretí kamión predbehne mňa, opatrne parkujem oproti zvláštnej oranžovej hore a prenechávam mu volant.
Hotel duchov v SNO
Pobyt v Kazbegi začíname v dedine Sno. Luxusný hotel za 30 eur za noc, v ktorom budeme ubytovaní najbližšie 3 noci je úplne prázdny. Zvonku vyzerá ako pevnosť, vnútri je to obrovská hala, ktorú lemujú tri poschodia plné izieb. Okrem troch či štyroch, sú všetky prázdne a recepčný si môže s upratovačkami na prízemí po večeroch veselo popíjať pivko. Nemajú koho vyrušovať.
V centre dediny stojí akási zrúcanina a všetky domy osady by sme spočítali na prstoch na rukách. Ako všade v Gruzínsku, aj tu nám cestu každú chvíľu krížia priateľské túlavé psy, s ktorými nesmieš nadviazať očný kontakt, inak sa ich najbližšie dve hodiny nezbavíš.
Stepanstminda
V Stepanstminde nakupujeme v obchode s názvom Market GOOGLE potraviny na túru k ľadovcu Gergeti. Plán máme ambiciózny: ak sa nám podarí, chceme vyjsť až do výšky cca 3 600 metrov a pozrieť si horskú chatu, z ktorej lezci vyrážajú na vrchol Kazbeku. Cesta džípom ku kostolu trvá asi hodinu, pre stavbu cesty ideme obchádzkou, ktorá pripomína safari a nie cestu v dedine. Pardón, meste.
Parkujeme nad kostolom Tsimba Sameda. Počasie vyzerá sľubne a len čo si dávame na chrbty batohy, už stretávame prvých Čechov (a neskôr ďalšieho). 🙂
Túra k ľadovcu Gergeti
Jeden z najkrajších jednodňových hikov v Gruzínsku míňa kostolík Tsminda Sameba a pokračuje až k ľadovcu Gergeti, ktorý sa nachádza pod Kazbekom. Track tam aj späť trvá zvyčajne deväť hodín, prevýšenie je okolo 1500 metrov.
Hoci si skracujeme cestu a ku kostolu ideme autom, výstup je aj tak náročný. Keď prichádzame k ľadovcu, Jany s appkou wikilog a mapkou tracku je za mnou a ja omylom idem zlým chodníkom. Okolo pol tretej končíme našu túru zadýchaní a nezvyknutí na menšie množstvo kyslíka. Chce to tréning. K chate by sme potrebovali šliapať ešte aspoň hodinku, no rozmočená ľadovcová pôda, alebo skôr štrk, je klzká a z bodu, na ktorom sa nachádzame, by to šlo na druhú stranu ťažko. Máme dosť a radšej sa vraciame sa k autu, aby sme po offroad ceste nemuseli jazdiť v noci (bez rezervy). 😀
Kukni krátke videjo z ľadovca Gergeti pod Kazbekom:
Tsminda Sameba
Impozantný kostol stojí na kopci pod horou Kazbek vo výške 2 200 metrov nad morom už od 14. storočia. Stavitelia ho umiestnili na menší kopec v údolí obklopenom troj- až päťtisícovkami. Kostol má preto v pozadí nádherné hory z každej strany a teraz už chápem, prečo ho všetci fotia ako diví.
Zo Stepantsmindy je to hore ku kostolíku pešo 1 a 1/2 až 2 hodiny, veľa ľudí je na výstup lenivých a radšej si zaplatia šoféra. Čo je fakt lacné. My sa tu zastavujeme cestou z túry od ľadovca Gergeti. Pridáva sa k nám mladý backpacker z Nemecka, ktorý by sa dolu rád zviezol s nami.
Ženám je vstup povolený iba s prikrývkou hlavy, ako to je v tunajších pravoslávnych kostoloch. Navyše sa musím zaodieť aj do sukne, ktorá je pripravená v košíku pred vstupom. Z turistky je zrazu bábuška a chalani sa na mne zabávajú. Aj ja sa na sebe.
Empty gallery item. Please make sure you have upload image to it or check the short code.Ďašie tipy na tripy
V Kazbegi chceme dať ešte jednu vychádzku údolím Truso na ktorého konci je hranica s južným Osetskom. 22 kilometrová trasa nie je náročná, ale ponúka pekné výhľady a v údolí sa nachádzajú travertínové formácie. Daždivé počasie nám však mení plány a odchádzame do Tbilisi konečne poriešiť novú rezervu.
Výborné jedno- a dvojdňové tracky začínajú aj v dedine Juta, do ktorej síce nepremáva verejná doprava, ale okrem džípov sa tam dá dostať mikrobusmi jednej z miestnych cestovných agentúr.
Skvelá správa je, že od marca bude lietať do Tbilisi linka z Bratislavy, ktorá cestu do Kazbegi výrazne skráti.
Leave A Reply