Nová linka z Bratislavy do izraelského mesta Eilat ležiaceho na pobreží Červeného mora nám vyriešila starosti so zháňaním vianočných darčekov. Pre ilustráciu, spiatočná letenka s odletom vo štvrtok a príletom v nedeľu, s jednou 15 kilovou batožinou zdieľanou dvoma ľuďmi, stála 71 Eur.
Kto má chuť dopriať si príjemné dvadsaťstupňové teploty, vidieť historické pamiatky v trochu menej rušnom období, či poprechádzať sa po púšti bez „uhynutia“ od horúčavy, by mal navštíviť Izrael v zime.
Na čo sa môžte v Izraeli pripraviť?
Letiskové kontroly
Izrael je známy svojimi prísnymi bezpečnostnými opatreniami a kontrolami na letiskách. Odlet z Bratislavy prebiehal tradične, no pri pasovej kontrole v Izraeli nám boli položené viaceré otázky. Cestujúcich sa colníci pýtajú v zásade to isté: ste prvýkrát v Izraeli, navštívili ste predtým Blízky východ, ak áno, ktoré krajiny, cestujete sami, s kým cestujete, kde budete bývať, kedy letíte späť, aké je meno vášho otca,a ké je meno otca vášho otca a podobne…
Našinci by v zásade problém mať nemali, pokiaľ nenavštívili arabské krajiny, ktoré sa s Izraelom nemajú v láske. V prípade že áno, riešením je požiadanie o druhý pas, ktorý je v tomto prípade výnimočne povolený.
Preprava z letiska
Letisko Ovda, kam z Bratislavy lieta spoločnosť Ryanair, je od centra Eilatu vzdialené takmer 60 kilometrov. My sme si vopred rezervovali miesta v autobuse spoločnosti Eilat shuttle, druhá možnosť je vziať si zelený autobus spoločnosti Egged. V čase nášho príletu sa dali lístky do nich kúpiť priamo v stánku na letisku.
Požičanie auta
V centre Eilatu sa hneď vedľa seba nachádzajú tri požičovne áut, najlepšiu cenu sme našli cez rezervačnú stránku kayak.com. Mimo hlavnej turistickej sezóny nás auto na 1 deň stálo 30 USD, k čomu sme si pridali plné poistné krytie. Chystali sme sa do Jeruzalema, kde šoféri jazdia nepochopiteľným spôsobom. Vôbec nemajú problém zastať na kruhovom objazde, aby z neďalekého chodníka vyzdvihli z nákupov idúcu manželku. Trúbia veľa a s radosťou, netrpezlivo si vchádzajú do cesty a potom znovu trúbia.
Tankovanie je taktiež výzva. Automaty na čerpacích staniciach sú málokde aj v angličtine a keďže prečítať hebrejské nápisy nezvládne každý, nie je iná možnosť ako požiadať o pomoc predavačku v obchodíku na pumpe. Našťastie sme prišli do kontaktu s pracovníkmi s dobrou angličtinou a nenastal žiaden komunikačný problém.
Stopovanie a kempovanie
Z ten krátky čas, čo sme v Izraeli strávili, sme videli pri ceste zakempované tri stany. Voľné kempovanie je povolené mimo prírodných rezervácií, súkromných pozemkov a vojenských území.
Stopovaniu holduje veľa turistov, dokonca sme stopovať videli aj chalana, ktorý šiel domov z práce so samopaľom na pleci.
Boli sme zvedaví, ako to so stopovaním v Izraeli chodí a z Jeruzalema do Eilatu sme naložili jedného mladíka z Lotyšska. Ochotu izrelských vodičov si pochvaľoval, po medzimestských cestách dokonca nejazdia tak šialene ako v Jeruzaleme, ale poctivo dodržiavajú predpisy.
V národnom parku Timna sme sa k autu po túre potrebovali dostať aj my a stopli sme mladých manželov s dieťaťom, ktorým sme ledva vošli do auta.
Otváracie hodiny
Piatok a sobota sú zlé. Šábes začína v piatok večer, keď zapadne slnko a trvá až do západu slnka v sobotu. Pre cestovateľov to znamená, že si treba dobre skontrolovať otváracie hodiny múzeí, či iných atrakcií, v piatky môžu byť zatvorené skôr a v sobotu úplne. Piatok je taktiež sviatkom pre moslimov, v tento deň sa turisti na Chrámovú horu v Jeruzaleme nedostanú a preto sú zatvorené aj výstupy na metské hradby. Netreba sa nechať oklamať miestnym podnikavcom, ktorý sa tvári, že vám za pár drobných ukáže cestičku nikam a ešte za ti NIČ vypýta peniaze.
Januárové počasie
Zima na juhu Izraela znamená teploty okolo 20 stupňov, v Jeruzaleme okolo 15. Mŕtve more vďaka svojej hustote nechladne, pri 23. stupňoch je na kúpanie veľmi príjemné aj v podvečerných hodinách.
Voda je mimoriadne slaná, šialene štípe a preto si treba chrániť najmä oči. Chodidlá zase vedia nepríjemne porezať ostré slané kamene.
My sme mali problém nájsť takú pláž, pri ktorej by sme vedeli zaparkovať a v okolí by nebolo upozornenie nevstupovať. Geologické podloženie územia z ktorého more vysychaním ustúpilo je veľmi nestabilné, preto sa tam nesmie chodiť. Jedna pláž nachádzajúca sa v našej blízkosti, ktorá bol označená aj mape bola uzatvorená, ďalšiu, takú neoficiálnu sme nakoniec našli vďaka autám parkujúcim pri ceste.
A ešte zopár motivačných fotiek

ťavy 🙂

Jeruzalem

Negevská púšť (Timna park)

Mŕtve more
Comment
Ďakujeme za zdieľanie obsahu